marjanh160 marjanh160
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

A quart (32-ounce) bottle of milk costs $1.19.

Respuesta :

DavidStar09
DavidStar09 DavidStar09
  • 14-01-2021

Answer: 1.19 dollars/quart x 1 quart/ 32 ounces = .037 = 3.7 cents per ounce

Step-by-step explanation:

when you set up the multiplication, since quarts are in the denominator initially and you want to get rid of them, set the quarts in the numerator of the unit rate (1 quart/ 32 ounces) so that the units cancel and you are left with the units that you wanted ($/ounce).

Answer Link

Otras preguntas

This is a type of government where important decisions are made by state officials instead of elected representatives. a. Meritocracy b. Bureaucracy c. Dynasty
if you toss a ball upward, is the momentum of the moving ball conserved? is the momentum of the system consisting of ball + earth conserved?
twice a number, decreased by 9 is 12
what is a fuse and what is its use in an electric circuit​
What is the smallest number divisible by 2 and 5?​
Which of the following cities experienced an influx of laborers to work in steel mills during the late 1800s A. New York B. Chicago C. San Francisco D. Pittsbur
Giving brainliest to the answer who gives step by step examples clearly! Simplifying radicals I am confused on how to get the answer, i believe it is the cubed
Simplify -3 + 2x + (-1) - 4x
Joshua is designing a rectangular mirror. He let w = the width, in inches, of the mirror. The length of the mirror will be 6 inches more than the width. The per
I need help please with number 2 & 3...