scarsismylife scarsismylife
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of grapes cost $8 How do they cost per pound? How many pounds of grapes do you get per dollar?

Respuesta :

18michaeltucker
18michaeltucker 18michaeltucker
  • 15-01-2021

Answer:

$4 per pound and 0.25 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

48 divided by 2 = $4

1 divided by 4 = 0.25

Answer Link

Otras preguntas

List and Describe the six types of water pollutants?
How did Sherman's March to the Sea affect Confederate troops? Question 4 options: It motivated the troops to renew their forces to defend their farms and planta
Graph the equations to solve the system. y=3x+3 1/3y+x+1
the demand for Slaves was fueled by the high profit being made on Caribbean plantations that grew and processed
the Greek ____ of Athens was famous for its method of government.
who was the dutch monk and scholar who criticized the folly of his fellow ln his book, the praise of folly? A. Dante B. Petrarch C. Thomas More D. Desiderius E
How do you write 14/10 as a percentage
When planets are farther from the sun, the distance between their orbits is ____
Lexi bought 1 and 2/5 pounds of green grapes and 2 and 3/10 pounds of red grapes grapes are $2.99 a pound did Lexi spend more or less than $12 on grapes
To estimate the quotient of 5,401 ÷ 8, Mona used 5,600 as a compatible number. Her estimate will be an Overestimate or an underestimate?