iforgotmyemail121
iforgotmyemail121 iforgotmyemail121
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

An ounce of almonds costs $1.40. If Joey buys 2.4 ounces of almonds, how much will he have to pay?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 15-01-2021

Answer:

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of almonds = $1.40 per ounces

Number of ounces bought by Joey = 2.4 ounces

Cost of 2.4 ounces = Ounces of almond * Cost per ounce of almond

Cost of 2.4 ounces = 2.4 * 1.40

Cost of 2.4 ounces = $3.36

Hence,

Joey will pay $3.36 for 2.4 ounces of almonds.

Answer Link

Otras preguntas

The Mesopotamians wrote on clay tablets. What did the Egyptians write on? A) cartonnage B) parchment C) wax blocks D) smooth rocks
Why you studing in japaneses?
identify the ideological differences between the united states and the soviet union that caused friction and led to the outbreak of the cold war.
. Find the slope of the line passing through these two points: (4, 2) and (-1,6)
the loss of static electricity as electric charges transfer from one object to another is called
Calculate the molarity of 0.060 moles NaHCO3 in 1500. mL of solution
How can you tell what text is the interviewers question
rewrite the email why did i get a 0 on my assignment? i worked really hard!i am just not understanding what went wrong to get that grade and i am freaking out c
where is the consonance
Evaluate 52+[x divided3] when x=15