darexyy
darexyy darexyy
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada



A 12 ounce latte costs $3.00. Write an equation that relates the cost in dollars, y, to the number of ounces, X.
a
y= 3x
y= 0.25%
y= 4x
y= 12x

Respuesta :

ootchi ootchi
  • 15-01-2021
y=0.25x because 3=0.25(12)
Answer Link

Otras preguntas

a temporary license permits the holder to drive for up to ___ days while the application is reviewed
To what extent did feudalism contribute to the french revolution
The largest cattle rancher in a given region will be unable to have a __________ when sufficient numbers of smaller cattle ranchers provide sources of competiti
The largest cattle rancher in a given region will be unable to have a __________ when sufficient numbers of smaller cattle ranchers provide sources of competiti
What does water do for your cpk45 enzymes?
which statement best illustrates one of sikhism's major beliefs?
Which of the following describes a circuit? a loop of wire allows electrons to flow does not allow electrons to flow a closed conduction loop through which an e
What would the answer be to this?
Can someone please help me? I dont understand this I need to check ALL that apply
Ep-35 if your inboard/outboard boat runs aground, what action should you take in addition to shifting the weight away from the point of impact