rawdhahalzahmi rawdhahalzahmi
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which unit cost represent the following : (Round to the nearest hundredths)

You can buy 7 cups of coffee for $43.28

- $6
- $6.18
- $0.16

Respuesta :

fariyaljameel13 fariyaljameel13
  • 01-02-2021

Answer:

$6.18

Step-by-step explanation:

43.28÷7 units = 6.18 per 1 unit

Answer Link

Otras preguntas

The word pervade uses the Latin root -vad- and the Latin prefix per-, which means “throughout.” Based on your knowledge of -vad-, choose the most likely meaning
Each ratio is equal to:
A solution that is 1:25 is also __________% concentration?
Nolan has a points card for a movie theater. He receives 20 rewards points just for signing up. He earns 2.5 points for each visit to the movie theater. He need
Need help!!!! ASAP!! Plzz
Which is NOT a reason that led to the spread of disease in Medieval Europe? O Towns were very dirty places with no running water. O Garbage and wastes were toss
Vijay Company reports the following information regarding its production costs. Direct materials $ 10 per unit Direct labor $ 20 per unit Overhead costs for the
What is the value of x ??
A cold drink has been placed outside on a hot day. As time passes, the outside of the cup forms water droplets on it. What phase change has occurred? A. Meltin
Lisa needs 18 yards of red, gold, and green fabric to make a quilt. She bought 6 3 4 6 3 4 yards of red fabric and 4 1 3 4 1 3 yards of gold fabric. What is the