jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

A bird flies 1.3 m with an average speed of 2.4m/s How many seconds did the bird fly?
Which set of numbers shows all the factors of 18? 1.2.3.6. 9.18 1.3.6.18 9.18. 27. 36 18. 36, 54, 72, 90 My Progress >
Solve for m . -5 m = -35 m =
Wember Catering uses two measures of activity, jobs and meals, in the cost formulas in its budgets and performance reports. The cost formula for catering suppli
Runner Sprintz, a particular brand of shoes, has its own website, myrunnersprintz that welcomes consumers to "the Runner Sprintz Century," invites readers to po
Find the value of x in the triangle shown below.
The relationship between recycling, economics, and energy consumption is demonstrated in the case of aluminum, where ________. it costs more than 10 times as mu
George calculated the distance between (2, 4) and (6, 3) using the distance formula. His work is shown below. 1. d = StartRoot (6 minus 2) squared + (3 minus 4
How did romans empires expansion be described
I need help with this please ASAP!!!!