Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

What factor contributed significantly to the election of Georgia politicians that supported civil rights legislation during the 1940s? A. the use of the count
What advantages did the british empire have in the war against american independence?.
4. Make a list of all the possible outcomes for rolling a number cube (1-6) and flipping a coin. You may use a list or a tree diagram. How many different outcom
When light passes from one medium to another, resulting in a change in speed and direction of insolation:____. a. Transmission happens. b. Refraction occurs.
heyyy im testing something gonna delete
NEED HELP ASAP PLEASE!! The function F(x) = log5 x is increasing. O A. True B. False
During the 1950s: a - more women joined the workforce b - women were expected to give up the high-paying jobs they worked during WW2 c - women were expected to
Spain and portugal competed over territory in the americas as a result of the voyages of:.
According to the law of demand, price and quantity demand move in __________directions
For your presentation to be effective, you must summarize your ________ and reemphasize them several times.