Brooklynnromita Brooklynnromita
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Respuesta :

ezwin224 ezwin224
  • 02-02-2021

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer Link
claraiscool63
claraiscool63 claraiscool63
  • 02-02-2021

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

Answer Link

Otras preguntas

How do many amoeba-like protists eat
2x -3y=8 solve for y
What was The secret society that formed to overthrow the Hawaiian monarchy and establish democracy in Hawaii under American control known as?
(3m^4n^6)(2mn)^0(2m^2n)
Explain how to write the number that is one million more than 458,610,008
What did President Hoover do that directly led the Bonus Army march on Washington in 1932?
how many days in 50 years
Is every linear relationship a direct variation. Explain please
The common factors of 66 and 24
Why should I be a loyalist?