Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!! Why did the church think that science was a challenge to their authority?
____ software controls the flow of data, provides data security, and manages network operations.
A dice is rolled, then a coin is tossed.what is the probability of getting 5 then tails?
How did the foreign relations scandal known as “the XYZ Affair” affect politics in the United States? A) Democratic-Republicans and Federalists united in suppor
How did your phase contrast image of bacteria compare to your observations of the bacteria in the bright field mode?
How do water particles move in a wave? A. They move forward with the wave. B. They move in a circular motion. C. They move up and down. D.
¿De dónde es "la yerba mate"? (1 point) Question 13 options: 1) Es una bebida de Cuba. 2) Es una bebida de Argentina. 3) Es una bebida de Colombia. 4)
Edgar has a birdbath that holds 2 gallons of water. He only want to fill it 3/4 full. How much water, in gallons, should Edgar put in the birdbath ?
Which of the following is true about scientific models? Models are used to simplify the study of things. Computer models are the most reliable kind of model.
what base side length does the rectangular prism need to have the same volume