renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

the tenth term rule of 28,25,22,19_,_​
5 This vocation, fair and true, I stumbled on one day, 6 and the verdict was that I’d pursue each fact that comes my way. Which type of figurative language does
Which isotope is most likely to be radioactive
Select the correct answer. Which verb form correctly completes this sentence? Leztes Jahr sind wir nach Berlin gafahren und Im Hotel Adlon Kempinski übernachtet
Find the lateral surface area and the total surface area.
Find the root(s) of the equationA) x= -4B) x= -1,4C) x=4D) x= -4,4Part B^​
Giuliana built the side of a step stool, according to the plans shown below. A step stool can be broken into a rectangle and 2 triangles. The rectangle has a b
How do you know if an agle is congruent
When does market failure occur? a. when a company goes bankrupt c. when the money supply increases at a faster pace than output b. when the amount of public goo
Ben Rogers works as a cashier for Tillis Sporting Goods. One afternoon, he asked his sister Dawn to come into the store. When she arrived, Ben put three watches