moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

find the total cost of a spa treatment is $42 including 6% tax and 20% tip
Great Britain and France gave into Hitler's demands for territory at the 1938 Munich Conference because __________. the League of Nations refused to take action
Why would you find nomadic herders in the Northern and Western regions of Mongolia and China? A. Climate is wet, and grasslands are abundant. B. Climate is dry
You use 6 gallons of water on 20 plants in your garden. At that rate, how much water will it take to water 30 plants?
imagine you are holding an apple. how could you increase the potential energy of this apple?
Where is the ester bonds in lipids?
what is the P.O.V of HOOT
In what ways did the pharaoh's authority differ from that held by the president of the United States?
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, or a run-on sentence? Whales swim in deep water but surface for air. a. run-on sentence b. compou
Which of the following was not one of the Enlightenment ideas that promoted revolution in France? a. People have natural rights. b. No one should pay taxes. c