juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Given the exponential equation 2x = 128, what is the logarithmic form of the equation in base 10? x = log base 2 of 2, all over log base 2 of 128 x = log bas
39/28 express as a mixed number
julian is mixing drops of food coloring to create green frosting for a cake he uses 18 drops of yellow dye and 12 drops of blue dye find the ratio of drops of b
A varies directly as b and inversely as the square of c. a=7 when b=9 and c=6. find a when b=4 and c=8.
although the supreme court functions primarily as an appellate court, it is the courts of original juisdiction in certain kinds of cases. what are those?
Identify at least five different elements of tragedy in Antigone. Use textual evidence from the play to support your claims.
Todos los carros al encender prende el ventilador automaticamente?
How would small business owners apply this concepts to maximize his or her wealth?
Is it unusual to get 5 when a pair of dice is rolled?
1. Which of the following is NOT a purpose of a constitution? A. to outline the process for changing or amending the constitution B. to outline specific