pitu6ph3ep
pitu6ph3ep pitu6ph3ep
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

McDonalds sells a 20-piece chicken nugget for $5.20. What is the cost per nugget?

Respuesta :

vojudy85
vojudy85 vojudy85
  • 04-02-2021

Answer:

O.26

Step-by-step explanation:

Divide The cost from the pieces

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

26 cents a nugget

Step-by-step explanation:

I just did 5.20 divided by 20.

Answer Link

Otras preguntas

24. Janelle has 342 pennies, 62 nickels, and 12 dimes. If Janelle exchanges her coins for dollars, how many dollars will she have? How many cents will remain? A
Complete the sentence with the diction most appropriate for the mood of the sentence. The soccer players appeared_________ as their opponents beat them to nearl
Use the word “Compose” in a complete sentence?
1. In this section of the text, the author put the word “might” in italics to draw attention to it. Why is the author focusing on that word? A•The author doesn
I'LL GIVE U BRAINLY IF U ANSWER CORRECTLY Willie runs 5 miles in 20 minutes. If Willie runs at the same rate, how many miles can he run in 28 minutes?
Hours GPA1. 15.5 3.922. 9.2 2.333. 0.7 1.114. 15.5 3.925. 18 3.86. 19.7 3.57. 20
What is the history of the structure for the twin towers?
What expression is equivalent to-2k-(-5)+1
There were 14 eggs in the fridge 3 of them fell down, 4 of them were eaten by dad and grandmother, 5 of them were added by mom. How many eggs are in the fridge?
choose the best decimal representation for 5 3/7