KNGD4714 KNGD4714
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 1 1/4 pound package of turkey for 9 dollars what is the price of the turkey in the package

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 05-02-2021

Answer:

$7.2

Step-by-step explanation:

Given data

Weight = 1 1/4

convert to simple fraction= 5/4 pounds

The cost of 5/4 pounds of package = $9

Let us find the cost per pound

cost per pound = 9/5/4

multiply by the multiplicative inverse of the denominator

cost per pound = 9*4/5

cost per pound = 36/5

cost per pound = $7.2 per pound

Hence the cost of 1 pound of the package is $7.2

Answer Link

Otras preguntas

What does y-intercept represent?
find the area of a circle with a diameter of 22 inches?
There are 50 questions to answer in a trivia contest. Each player starts with 100 points. He or she earns 10 points for each correct answer but loses 4 points w
How long was a million days ago in hours?
It takes Akira 10 minutes to make a black and white drawing and 25 minutes for a color drawing.  On Saturday he made a total of 9 drawings in 2 hours.  Write an
Verify the identity sec(beta) - 1 / cos(beta) = sec(beta)
Geoffrey ate  2/3 of a mini pizza. Claire ate 1 3/4  times as much pizza as Geoffrey.  How many mini pizzas did Claire eat? Express your answer in simplest form
It takes Akira 10 minutes to make a black and white drawing and 25 minutes for a color drawing.  On Saturday he made a total of 9 drawings in 2 hours.  Write an
How long was a million days ago in hours?
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)