ldeloss0001
ldeloss0001 ldeloss0001
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Oranges sell for $5.00 per bag. If there are 10 oranges in each bag, how much is the price per orange?


A $2.00 per orange

B $0.50 per orange

C $0.20 per orange

D $1.50 per orange

Respuesta :

rebeccaannduff rebeccaannduff
  • 04-02-2021

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

10 divided by 5

Answer Link
lacimcadow lacimcadow
  • 04-02-2021
The answer would be A
Answer Link

Otras preguntas

write the product 0.4x0.4x0.4 in exponential form
What forms low islands?
which equation represents the area of triangle abc
What allowed settlers to establish a colony in Texas? How did the interaction between the settlers in Texas and the Mexican government develop and change over t
Name all the numbers of pie in order
How much more harmful is the nicotine in smokeless tobacco than cigarettes? A. 20 times more B. the same amount C. 3 times more D. 3 times less
Pahoehoe is a. cooler, slower-moving lava. b. fast-moving, hot lava. c. volcanic ash. d. lava with a rough, chunky surface.
write words to match the expression. 3+(4x12)
why would a worker join a large labor union
Either jack went to the store or cathy went to the bar, what does that translate to?