arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

a rectangle has a length of 8.3 cm and a perimeter of 22.4 cm. what is the width of the rectangle, in decimal form. ___ cm.
what is the volume of a plastic pen
Do bacteria cells have a nucleus?
Should private industries be able to pay scientists to perform their product safety studies?
How does a postulate become a theorem
which of these forces exist between earth and moon? a.gravitational force b.electromagnetic force c. weak nuclear force d.strong nuclear force
briefly explain how one of the other 13 original colonies came close to Penn's purpose of religious toleration
write this number in expanded form 719,927
What does tissue mean?
What are 2 other civilizations that contributed to Atlantic slavery