Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

the cupcakey sells a half-dozen donuts for $16.50. Write a rate to determine the cost per cupcake.

Respuesta :

Brainliest Brainliest
  • 03-11-2016
Half dozen=6 16.50/6 =2.75 2.75$ per cupcake
Answer Link

Otras preguntas

what are the two ways that rational numbers are written as decimals
A teacher is preparing the materials list for an activity that all 6th graders will complete. Each student will create a scale model of the planets in Earth's s
How do you further your knowledge or understanding about diversity and equity ?
Help i dont understand Pls Help :( Given h(x)=-3x-4h(x)=−3x−4, find h(0)h(0).
In the diagram, line x is parallel to line y,m21= 65°, and m27 = 55°. Stuart says that m212 = 60°. His reasoning is shown. Step 1: mZ8 = 60°, because m21+ m27 +
Communication skills are critical to successful job performance. In the workplace, you will be required to demonstrate effective communication skills when inter
Which items are examples of human-environmental interaction?
What is the product of 3y product of (3y^)(274)
PLEASE HELP ME A map has a scale of 2 in. = 18 mi. If you measured the distance between two cities to be 16 in. on the map, how many miles would it actually be
Tickets to the movies are $7 for adults and $4 for children. If 272 tickets sold $1694, then how many of each type were sold?