carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles
What is the greatest common factor of 42,84,and 105 and how do you find it
What is determined by motion and the spacing of particles?
Write an equation to model each situation thee solve ! The tallest player on the basketball team is 77 3/4 in. Tall. This is 9 1/2 in. Taller than the shortes
rounding 672,831 to the tens place? hundreds place? thousand place? ten thousand place? and hundred thousands place?
Evaluate 14.3 + 8.2 x 30
Paloma can run the 100 meter dash in sixteen And one fith .savan best time is 19.8 seconds .how much castre is Paloma than savannah
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points 2,5 (9,2
What problems brought on the tariff debates of 1827 and 1828? In what way did the South respond to northeastern demands for a higher tariff, and on what did the
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will