hisomerville hisomerville
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Carla bought 5 school lunches in one week for $18.75. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 school lunch?

A. P/5 = $18.75

B. 5/P = $18.75

C. $18.75/5 = P

D. 5/ 18.75 = P

And also include how you got the answer

Respuesta :

Skindeep2008 Skindeep2008
  • 14-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

C

Answer Link

Otras preguntas

Wiki is an acronym that stands for which of the following?
Pls help me with this problem
Why were Europeans angered by the rebellion?
Why are autotrophs the most important organisms on the planet?
to celebrate the end of the school year, Gabby and her friends go out for pizza. the total bill is $37.84. if the 4 people split the cost evenly, how much does
Describe why populations increase and decrease.
What colony was established for persecuted Roman Catholics?
Who is second-in-command to the President and takes over duties if the President can not fulfill his duties? A. Vice-president B. President C. Speaker of the
How is the simile used in this sentence? Patches of grass stiffened beneath the scorching sun like uncooked pasta noodles A. To suggest that the grass is hard a
11=3−4/3x solve for x