maevadubuche maevadubuche
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two jars of crushed ginger costs $5. How
many jars can you buy for $20?

Respuesta :

ashleycamargo ashleycamargo
  • 12-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 x  =20

5 x 4 = 20

since its 2 jars then 8

Answer Link

Otras preguntas

Linnaeus began naming organisms that were alike using Latin names. He gave each organism two names; for example, the pigmy rattlesnake is called Sistrurus milia
A bicycle store costs $3250 per month to operate. The store pays an average of $35 per bike. The average selling price of each bicycle is $85 How many bicycles
*HELP* YOU CAN HAVE 25 POINTS
a train can travel 39.3 miles per hour at this speed about how far can the train travel in 6.5 hours
Find the quotient. Do not round. 22.14 ÷ 1.2 =
Imagine you were creating a brief (one minute or so) animation project. Briefly describe the production timeline and responsibilities that would be required to
A small glider is coasting horizontally when suddenly a very heavy piece of cargo falls out of the bottom of the plane. a. You can neglect air resistance. b.
Which of these songs are Christmas songs? a. Jingle Bells b. The Holly and the Ivy c. Twinkle Twinkle Little Star d. Silver Bells e. Carol of the Bells f. a,b,d
What is the proper way to enter an expressway from the entrance ramp? a) Assume the other drivers will give you the right-of-way b) Go down to the bottom of the
Write the equation in function form 6y - 4x = 24