hcaron1
hcaron1 hcaron1
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

If bananas are $0.50 each, how much would it cost for 7 bananas?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

total cost = unit cost times number purchased:

total cost = ($0.50/banana)(7 bananas) = $3.50 for 7 bananas

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-02-2021

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Graph the first six terms of a sequence where a1 = -10 and d = 3.
Jennie had $300. Then she spent $15 on a new shirt. What percent of the money does Jennie have left
does radiation need a phase of matter to travel with?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Angie takes a random sample of 100 students in her school and finds that 58% of the sample prefers art over music. There are 1,200 students in the school. Based
Do all your pet's offspring look the same? If no, then explain why they look different.
as an allied health worker the single most important thing you can do to prevent the spread of disease is A. take antibiotics B. use antibacterial gel C. wash
Do you think then solid can undergo convection
CAN ANYONE PLEASE HELP WITH MATH? The rectangle has an area of 4(x+3) square units. A- If the dimensions of the rectangle are doubled, what is the area of the n
How do you put allele in a sentence