ElloItsChloe
ElloItsChloe ElloItsChloe
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

✨6 Grade Math✨ PLEASE HELP I RLLY DONT GET IT

6 Grade Math PLEASE HELP I RLLY DONT GET IT class=

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 15-02-2021

Answer:

a. 12s + 19j - 3

36 + 28 - 3 = 61

b.

Shirt (per unit cost):

Before Discount: $12

After Discount: $12 - $3 = $9

Jeans (pair cost):

Before Discount: $19

After Discount: $19 - $3 = $16

(12-3)s + (19-3)j

27 + 32 =  $59

Answer Link

Otras preguntas

Who were the person Mentioned In the speech?determine the roles They played for the speeker
Hi guys, I'm from Brazil, how are you doing so well?
Please help! 37. A and B
How would a change in the amount of ozone in the ozone layer affect the amount of the ultraviolet and visible light waves emitted by the Sun that reach Earth’s
Which of these strategies would eliminate a variable in the system of equations? 2x + 8y = -3 3x + 6y = -4 Choose all answers that apply: A) Multiply the top eq
6. Cereal costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate, if you buy 25 ounces, how much change would you get back from a $5 bill? (Round answers to nearest hundredt
How many inches around is the crust if the diameter of the pizza is 16 inches?
what is the mass number of silver
The surface area of a right circular cone is 20π cm². The radius of the base and the slant height are each multiplied by 5, enlarging the cone. What is the surf
Write in Point- Slope Form the equation of the line that passes through (-2,-1) and has a slope of -3.