malfunction20
malfunction20 malfunction20
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

cochranjay
cochranjay cochranjay
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Answer Link

Otras preguntas

Pharoah Company purchased machinery on January 1 at a list price of $270000, with credit terms 2/10, n/30. Payment was made within the discount period. Pharoah
One hour and five minutes of advance care planning would be reported with two codes. One of those codes is _____.
nabin always goes to school into yes no question​
What are the lengths of SV and QT
Exercise 5 Rewrite the following sentences using going to 'in place of the future tense of the Example : We won't come to school tomorrow We are not going to co
a test has 20 multiple-choice questions with 5 choices each, followed by 35 true/false questions. if a student guesses on each question, how many ways can he an
Can someone help me with this math homework please!
here is the question​
List 3 examples of social roles that you personally play and briefly discuss how they impact your status.
customer loyalty will likely fall when