tyleragin46 tyleragin46
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?

Respuesta :

Mkdenny Mkdenny
  • 15-02-2021
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
Answer Link

Otras preguntas

The total area of a rectangle is represented by (x²+9 x+18) sq units.Find the expression for the dimensions of the rectangle.​
In what way did anti-Semitism influence the Holocaust?
How many different 5-digit PIN codes are there that only include the digits 7, 2, 4, 6, 9 and 3?
Can please someone help with this two problems?
What is the value of X when y=1
I’m slow so what’s the answer to these?
8. The Portuguse army supported Imam Ahmed true or false?​
write the linear equation of the line in slope-intercept form going through points (-2,-3 ) (-3,1)
Expression ecrite . You are celebrating your birthday You best friend visit you.You introduce him to your father write in french ​
what is 2/3 divided by 1/4