lanahlmasters lanahlmasters
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jack and Jill each improved their yards by planting hostas and shrubs. They bought their supplies from the same store. Jack spent $52 on 11 hostas and 5 shrubs. Jill spent $70 on 5 hostas and 10 shrubs. What is the cost of one hostas and one shrub

Respuesta :

itskaityn
itskaityn itskaityn
  • 15-02-2021
Hostas would be $2 each and Shrubs would be $6 each
Answer Link

Otras preguntas

Why do you Think the british boarded their ships and sailed away
Even before World War II started in 1939, Japan had already invaded which of these areas?
The expression 100n2 – 1 is equivalent to
What type of volcano would u find along a convergent boundary
Which period sparked new interest in science, philosophy, art, architecture, and literature?
Name two important women's rights reformers and state one fact about each.
match each excerpt to the figurative language it uses
Context clues are located?
If NTM is congruent to OUM, SP is congruent to SQ, S is the center of the circle, and OM = 18, find NT. Round the answer to the hundredths place.
To ________ means to explain the meaning of, or to clarify the definition of. A. ceremonial B. execute C. interpret D. enforce