pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

WHAT CAN LARGE CELLS DO TO INCREASE THEIR TOTAL SURFACE-TO- VOLUME RATIO?
Hey so she Emily has 6 eggs she needs 2/3 of the eggs to make an omelette how many eggs does she need
Please help me I need you in this :C
Which is an example of kinetic energy?
Please help me guys I do not know what to do at this point, but to come to yall and I really need help with this math this is due today and please I neeed you g
Bob walked out the door. Which word could replace walked in the sentence if the author wanted to show that Bob was angry? A. strode B. scurried C. stomped D. sk
Giving brainliest!!!!!!!!!!!!!!
Help ASAP I’ll mark you as brainlister
NEED HELP ASAP The slave trade was very strong in the West African coastal nations. Please select the best answer from the choices provided T F
Which statements best describes this representation of Ancient Rome?