iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

If two atoms have very different electronegativities, will this for me ionic bond or a covalent bond
What is the rate of return when 25 shares of Stock A, purchased for $30/share, are sold for $825? The commission on the sale is $6. Rate of Return = [?] % Give
Which of these themes are typically found in colonial literature? I. God II. Religious persecution III. The nobility IV. Interaction with American Indians V. Sc
write and solve the equation to find the number: 1: the sum of 4 and three times a number is 19 2: ten less the quotient of a number and 3 is 6
Please help me. I'm going to fail if I don't answer these and I have no clue how to do these. I need a math expert...pls
What prevented people from invading the Arabian Peninsula?
can i have help please NO LINKS!!​
Which of the following orbits the sun? asteroids comets planets meteoroids all of the above
Why were immigrants often forced to take low-paying industrial jobs in cities in the late 1880s?.
Why does crab grass do so well when ordinary grass struggles in late summer? Is this a phenomenon ? Or is this based on a scientific principles, what is it that