jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

find 1st 2nd 3rd 4th and 10th nTH term. rule is 4n-5
Which represents the reflection of f(x) = x over the y-axis? х -1 0 1 4 f(x) undefined 0 1 2 f(x) х -1 0 1 1 0 -1 -2 4
how does altitude affect climate patterens in a region
1- Define a Hubble telescope ?
Is the sequence arithmetic? If so, how do you know? Given the sequence: 20, 26, 32, 38, . . .
Which Anna quality graft is the solution to X/ < -3
20 points brainlist thanks please helppppppppp Part B: Explain how you found the measure of angle x by identifying the angle relationships that you used along t
On January 1, 2014, Oksana Baiul, Inc. signed a fixed-price contract to have Builder Associates construct a major plant facility at a cost of $4,410,000. It was
An electron is traveling with initial kinetic energy K in a uniform electric field. The electron comes to rest momentarily after traveling a distance d. a. Wha
John, a researcher, examines the effect of noise levels on reading comprehension. He finds that the participants who were tested received the highest scores for