raeganquarles raeganquarles
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

a. y=0.89+x
b. y=0.89-x
c. y=0.89/x
d. y=(0.89)x

Respuesta :

cheystyles
cheystyles cheystyles
  • 02-03-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why do some people consider the way the media cover candidates for public office bad for democracy?
Una sucesion aumenta de 0.5 en 0.5 cuales son los primeros 6 terminos si el inicial es uno ???
A gyre is a set of currents that form
In the untrue story of john smith and Pocahontas,the author states that sometimes the best history is trumped by a good story .how does the author support this
What is the rule of (0,-2)(1,1)(2,4)(3,7)(4,10)
I need some help with this:)I'll apreciate the answers.
what are the elements of art
drag each phrase to the appropriate bin depending on whether it describes the synthesis of the leading strand, the synthesis of the lagging strand, or the synth
what is another name for bacteria, viruses, fungi, or parasites that the immune system fights off?
triangle inequality theorem