ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Explain, how this main idea skill will help with making meaning of information? In a Paragraph please.
Which word most affects the tone of this sentence? A slender woman walked into the room wearing a pink dress and a gaudy hat. O gaudy O pink O slender O woman
Question 4 of 5 Use the drawing tools to form the correct answer on the number line. Graph the solution set to this inequality. -4(1 + 3) ≤ -21 Drawing Tools Se
The scatter plot shows the number of perishable and nonperishable items customers purchased at a market. Question 1 How many people bought 5 nonperishable items
functions of memory card​
HELP HELP HELP!!! How many degrees is arc ZY? How many degrees is angle YXZ? Line XZ is a diameter of the circle. How many degrees is arc XYZ? How many degrees
In "Broken Chain,” Alfonso tries to straighten his crooked teeth. Which verb from the passage is the most repetitive for describing his efforts? press push herd
The sets A and I are defined as follows: A={−2,−1,0,1,7} I= {−2,−1,1,2,8}. Find the intersection of A and I.
what are the advantages of hybrid computer
Mrs. Higgins believes that aliens from another planet have removed her stomach and are watching her to see how long it takes her to grow another one. Mrs. Higgi