baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

The force of ________ is the force at which the earth attracts another object towards itself. A. inertia B. friction C. gravity D. momentum
what is the result when 78 is increased by 9.5%?
Find the LCM ( least common multiple ) of 8, 12, and 16. A. 48 B. 96 C. 192 D. 1536
words that describe Paris ( DESCRIPTIVE WORDS )
Please Help!!!! A scale for a scale drawing is 10 cm: 1 mm. Which will be larger, the actual object or the scale drawing? Explain.
what is quotient of a number 21
how do i factor put the coefficient of the variable 2.6x+23.4
What is it when numbers of a species begin to decline?
I want to know what 5 to the negative second power is
What scientists do that is the basis of their investigations