tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a solution of 12x - 7 > 6? -1 0 1 2
20 POINTS Use the problem below to answer the question: 34 grams of carbon react with an unlimited amount of H2O. The reaction is: C + H2O → CO + H2 What is
Question 4 (Fill-In-The-Blank Worth 2 points) To tell someone to turn we would use the infinitive verb --- . Answer for Blank 1:
When did segregation in the U.S.A start and end?
How many grams of glucose are in 11.5 moles?
Read the passage. Then answer the question that follows. DECIUS. This dream is all amiss interpreted. It was a vision fair and fortunate. Your statue spouting b
Find the value of x so that ST is parallel to PR.
Who warned Jefferson Davis that the lower Mississippi was important to the existence of the Confederacy? Grant Jackson Lee Butler
factor 8x^2 + 10x + 2
If reactant particles collide in the proper orientation, the collision will be effective and the reactants will form products. TRUE FALSE