tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Draw and label a diagram to show how you would separate each mixture?
What promises that I don’t Hitler make to the German people Aiden his rise to power as the leader of the third rage
In what year did the national association of fire engineers develop a set of eight simple fire protection concerns that dealt with life safety concerns in build
que derechos se vulneran en el suicidio segun la constitucion
Question 1 Guidelines recommend that a person get at least ________ minutes a week of moderate-intensity aerobic activity to lower the risk of diseases. 1) 60
What is the mass of 10 molecules of nitrogen dioxide, no2, in g? use 3 sig. fig?
Which biome is prominent in North America? a. taiga b. savanna c. rainforest d. chaparral
How do you write each decimal as a fraction or a mixed number
Which sentence uses the correct punctuation? My mother in law bought me a dress that cost twenty-five dollars. My mother-in-law bought me a dress, that co
Why is having a scientific model of the atom important? 1.the model allows us to predict how atoms will behave in certain situations. 2.the atom is the smallest