kkirby0827 kkirby0827
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of nine 12-ounce cans of cola costs $7.50. A half-gallon bottle of the same cola is sold for $2.90. Which cola has a cheaper price, the cans or the bottle?

Respuesta :

ddwsdwdw ddwsdwdw
  • 03-03-2021

Answer:

Cola bottles are cheaper. Mark me brainliest!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

in the figure below PQRS is a parallelogram. Find the values of x y and z.​
Article “The importance of family game nights” by katarzyna radza
write two different data sets with 6 numbers, so that: a) The mode is 100. The median and the mean are equal.
1.4 Determine the area of the base of the tin in square meters You may us the formula: A = πr² Hint: radius = half of diameter π = 3,142 (3) 1.5 Determine the a
how to find density of mixture ​
what is the lcf of 4 and 5
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
x / 6/7 =3 2/5 solve to find x please help
What are five real life examples of Volume expansion ​
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED QUICK!! I GIVE GOOD RATINGS FOR GOOD ANSWERS!