amarie2026 amarie2026
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Use an equation to solve the following word problem.
You had $22.16 to spend on three fancy notebooks. After buying them you had
$13.91. How much did each notebook cost?

Respuesta :

magicallyme68
magicallyme68 magicallyme68
  • 03-03-2021
$22.16 - $13.91
If you want the answer, it would be $8.25
The notebook cost $8.25.
Answer Link

Otras preguntas

7+x/5=-4 what does x equal
¿que es sociología?
OFFERING 60 POINTS FOR THE FIRST ANSWER
I got the wrong answer, need help finding the right one
The diaper service where you work bills customers once a week. Each week, it charges 30¢ each for the first 75 diapers used, and 25¢ each for any additional dia
which areas were added to the Louisiana purchase?
Find the probability​ P(E or​ F) if E and F are mutually​ exclusive, ​P(E)=0.30​, and ​P(F)=0.45.
Ants are one of the lizard's favorite foods. it can eat 45 ants per minute. how long would it take this lizard to eat 1080 ants? Express your answer in minutes.
the quotient of n and 7 is 39
what is hubris Corpus