braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

What are some of the inconsistencies depicted in Entombment? (above) a. The use of colors does not have reason. B. Some of the figures are pressed into the fore
should we require health at school
5 A system of equations contains the Iines x+4y=2 and x-2y=c. When solving the system algebraically it is determined that x=6. What is the value of c in the sec
HELP MEE PLEASE HELPPPP
replace the values of m and n to show solutions of this equation: x^2+6x-5=0
Help me please if you can
Which phrase should be written in the column titled "Always”?
GIVING BRAINIEST IF CORRECT!!! Why did Wilson's 14 points have little influence during the armistice?
A fixed asset with a cost of $30,000 and accumulated depreciation of $28,500 is sold for $3,500. What is the amount of the gain or loss on disposal of the fixed
Ellie's Deli offers good sandwiches and fast service to its lunchtime customers from a nearby university. It also delivers the same sandwiches packaged with sid