frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Solve (Y+5)^3/2=4 where y is a real number
giving brainlist to correct answers!
The man paid $21 for a book bag that was taxed 20%. What was the original price of the bag?
2/5 of a number is -8 what is the number
Explain how the embryological development of different species reveals similarities of organisms that are not evident in the fully formed anatomy.
Can you help me on question six?!
8. From capillaries, blood flows into _________________, blood vessels that carry blood back to the heart.
Change 27/4 into a mixed number : Change 3 1/4 into an improper fraction : Show that 1/4+3/5=17/20
Can you please help me with this
The force of the pulley is 652 newtons. It accelerates at 53 m/s. How much does the object weigh. a 1230 grams b 1.230 gram c 123.0 grams d 12.30 Grams