memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

which beliefs most contributed to the colonists willingness to face hardships together?
7. Which of the following is not a natural cause of climatic change? A. Volcanic activity B. Human activity C. Solar activity D. Earth's tilt
Which state had the first Labor Day law passed on Feb. 21, 1887? A. New Jersey B. Oregon C. Colorado D. New York
A triangle has sides with lengths of 5x-7, 3x-4, and 2x-6. what is the simplified expression for t h e perimeter of the triangle?
How were the native peoples of the Americas living prior to European contact? A. They were organized into two large empires of the Incas and the Aztecs. B.
juan has a batting average of 0.334. gary has a batting average of 0.284. what is the difference between the batting averages of the two baseball players?
a heartbeat takes 0.8 seconds how many seconds is this written as a fraction
what is the least prime number greater than 50
For each store,what is the ratio of the number of cans to the price:24 packs (2 for 9);12 packs (4 for 10);12 packs (3 for 9)
write four numbers that round to 700,000 when rounded to the nearest hundred thousand