7413941 7413941
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 09-03-2021

Answer:

$0.11 approx

Step-by-step explanation:

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Given data

We are told that  4 jalapenos cost $0.45

If  4 jalapenos cost $0.45

the 1 jalapenos cost x

cross multiply

x= 0.45/4

x= 0.1125

Hence the cost of 1 jalapenos is $0.11 approx

Answer Link

Otras preguntas

2. Find m angle 1 73 88 60 80
HELPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
how would i find the volume
An unknown organic compound composed of carbon, hydrogen and oxygen was analyzed and found to be 60% C, 8% H and the rest being oxygen Its molecular weight is f
The laboratory test of a patient shows blood potassium level of 4.5mEq/L. How many moles of K+ are on 750 mL of the patient's blood
State the possible Number of positive and negative zeros for each function. f(x) = 9x6 -3x5+ 33x4 -11x³ + 18x²- 6x
Simplify.14 7/15-10 2/5 A. 4 1/15 B. 4 5/10 C. 4 1/2 D. 4 9/10
A courier service charges a $5 pick up fee plus $0.15 per mile. The total charge to deliver a package was $7.85. How many miles did the courier service travel t
According to current understanding, the key requirement for life is.
The weights of 1500 bodybuilders are normally distributed with a mean of 190.6 pounds and a standard deviation of 5.8 pounds. A. About how many bodybuilders ar