whitney5641
whitney5641 whitney5641
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If you are going 250 miles somewhere and it cost 75 cents per mile how much money is that

Respuesta :

vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 04-03-2021

Answer:

$187.50

Step-by-step explanation:

Set up an equation

250 m/$x = 1 m/$0.75

Cross multiply

250 miles × $0.75 = 1x

$187.50 = x

Answer Link

Otras preguntas

A new candy store sells a plastic bag of 9 different colored gumballs for $1.44. What is the unit cost of each colored gumball in the plastic bag? *
Valerie is considering various savings options. At Bank 1, she can invest $1,000 in a CD that earns compound interest at an annual rate of 2.4%. At Bank 2, she
can someone plz help me ! plz n thank you
An isosceles triangle has an angle that measures 90 degrees. Which other angles could be in that isosceles triangle? Choose all that apply. (90), (45), (25), or
Write the name of flame used In charcoal cavity test.why?
Sarah and Nathan each picked a bucket of strawberries. Sarah picked 4 pounds, and Nathan picked 3 pounds. How much more did Sarah pick than Nathan? 1 pounds 2 p
Why are both rivers important to the economic growth of the countries they run through?
GEOMETRY!! Will give brainliest
Choose all the countries found in brazil a) Amazon b) Brazil c) Chile d) Colombia e) Guinea
How did Alexander the Great change territories he conquered?