kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Witch genre uses narrative and poetic techniques to tell a story
Compare a postulate and a theorem. A.) postulate and a theorem are both understood as true without proof. B.) A theorem is understood as true without proo
Solve for x in the following equation: x/a = y/b
What occurs when there are OH- ions in a solution?
Ascidians are sac-like marine invertebrates. Their larvae have well-developed brains and dorsal nerve cords. This suggests that ascidians should be classified w
Which type of white blood cells consumes microorganisms? A.) B-cells B.) T-cells C.) microphages D.) macrophages
Which of the following statements is true about BAC? a. The positive buzz from alcohol doesn't usually occur below a .06 BAC. b. Increased drinking above a .06
6. One main purpose of a colon is to A. mark the boundaries between strong words. B. introduce a list. C. introduce quotation marks. D. replace a ques
Which type of sentence is a command or request and uses either a period or an exclamation point? A. declarative B. nominative C. exclamatory D. imperative
In the same diagram of the staircase railing, what is the value of n? (Picture included)