graca3l0akkaekamelis graca3l0akkaekamelis
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

a pair of socks costs $5.00. a package of 3 pairs costs $12.00. how much would you save if you buy 2 packages instead of 6 individual pairs?

Respuesta :

avolia avolia
  • 13-11-2016
you will save 6 dollars If you buy 2 packages, instead if 6 individual pairs.
Answer Link

Otras preguntas

The Clear-Bell Cell phone company has a plan that costs customers $29.99 for a monthly service fee plus 3¢ per minute used. a. Write a linear equation to model
If f(x-1)=x³+3x²-3x+7, find f(1)​
ten years ago, you put $5,000 in a savings account. today, your investment has the purchasing power of $4,800 what is your real rate of return? (just calculate
fernandes a, connors jm, carrier m. anticoagulation for subsegmental pulmonary embolism. n engl j med. 2019;381(12):1171-1174.
Write the English phrase as an algebraic expression. Let the variable X represent the number The sum of 15 divided by a number and that number divided by 15. T
orinoco.com, an online seller of a variety of consumer streaming products, files a suit against the state of nevada, claiming that a nevada state law violates t
(2x² + 4x³) + (-4x² + 6x³ - 2)
jennifer favorite class.complete this sentence
which combination of foods should the nurse encourage a child with glomerulonephritis to choose for a meal?
an 8-year-old client has been admitted for a vaso-occlusive crisis secondary to sickle cell anemia. identify three (3) priority nursing actions that will be nec