jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

The gram formula weight of phosphoric acid is 98.00 g/mol, and the density of 85.0% phosphoric acid is 1.685 g/mL. Could you describe how ...
1/3(9x+27)-4=1/2(2x+54)
Write an addition equation with a positive addend and a negative addend and a resulting sum of -8
what is 69/25 as a terminating decimal
what are some fun facts on animal and plant cells.
What is two thirds of 120?
Explain why a mixed number is not in the set of intergers or whole numbers
How many magnesium ions are present in 5.36 x 10-4 mol of magnesium iodide?
Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?
Tasha believes that she can rewrite the difference 120 - 36 as a product of the GCF of the 2 numbers and another difference. Is she correct?