brryyynnnn18 brryyynnnn18
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

Aki bought 3 3/4 pounds of spinach for 6.88. Using a unit rate how much would 1 1/2 pounds of spinach cost

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 20-11-2016
3 3/4 pounds=6.88
1 1/2 pounds=??
1 1\2 x 6.88 divided by 3 3\4
10.32\15\4
10.32 x 4=41.28
41.28\15=2.752
answer=2.75
Answer Link

Otras preguntas

Formal instruction in the scientific method usually begins when pupils are between 11 and 13 years of age. at this point, students are capable of the abstract t
A rectangle has an are of 36in squared. write an equation to show how length varies inversely the width. what is the equation line?
The ocean regulates temperatures, keeping them mild year-round, in __________ climate regions
why was solon an important figure in ancient athens
Which statement BEST explains the differences of opinion between Jerome Washington and Andria Meir?
What is the exact circumference of the circle?
The cost of a toy is $20 less than 2 times the cost of a toy train. If the cost of the toy car is $100, what is the cost of the toy train?
How to get rid of unwanted hair
What is the traditional order of the stages in the family life cycle?
what is the h3o+ concentration of a solution with a pH pf 3