alaynadully alaynadully
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

A store pork sold at 7.26 for 2 pounds and chicken sold at 6.65 for 5 pounds , which has a higher unit price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2021

Answer:

the pork has a greater unit rate of $3.63

Step-by-step explanation:

You divide each number so that you denominator is one because it is a unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

With interest of $1,832.00 and a principal of $16,000 for 206 days, use the ordinary interest method to determine the rate.
What was the cause of the conflict between Cuba and Spain?
What is disadvantage of a Mercator projection .1it does not include all of the continents.2.it does not show many detail of earth surface.3. It too large to be
Membership in the European Union requires countries to have which type of government? democracy monarchy communist dictatorship
Mark each statement if it describes a Greek religious belief. A. A god or goddess could be a powerful ally or a terrible foe. B. The gods and goddesses sometime
the sedimentary rock formed when water deposits tiny particles of clay in very thin, flat layers is called what?
Which systems are affected when someone does not take their seasonal allergy medication? Choose all answers that are correct. A. muscular system B. immune syste
best estimate for 1/3 × 20
Which agency monitors political campaign donations? Economic Adjustment Office Bureau of Economic Analysis Federal Deposit Insurance Corporation Federal Reserve
How was the U.S. Experience establishing trade with China different from U.S. attempts to open trade with Japan ?