emma6757
emma6757 emma6757
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

A group of 4 friends went out to lunch and they each bought a drink for $1.50 and 2 hotdogs. If the total cost for lunch was
$42, what was the cost for each hotdog?

Respuesta :

heygirlhey28 heygirlhey28
  • 11-03-2021

Answer:

$4.50 each

Step-by-step explanation:

sorry if I'm wrong

Answer Link

Otras preguntas

I show position or direction. What am I? adjective noun preposition pronoun
Which of the following is an example of the conversion of electrical energy to electromagnetic energy? Nuclear fusion A light bulb A generator turbin
Floyd is an aspiring music artist. He has a record contract that pays him a base rate of $200, a month and an additional $12 for each album that he sells. L
Please help !! need answer ASAP !!!
Bryson is laying down sod in his yard to grow a new lawn .Each peice of sod is a 1-foot by 1-foot square .How many prices of sod will Bryson need to cover his y
how to convert 250 in scientific notation
I need help with a few questions
fishes and frogs do not feed and care their babies,give reasons
whats 100 times 1,002 times 54
Mike wants to make meatloaf. His recipe uses a total of 3 pounds of meat. If he uses a 3 to 1 ratio of beef to pork, how much pork will he use? Enter your answe