joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Michelle is 4 years older than her sister Samantha. If the sum of their ages is 32 how old are each of the sisters
Which of the following is NOT a function of skin? to absorb nutrients from food to protect the body from infection to prevent the body from drying out to protec
What is the meaning of life?
what are the possible genotypes of the off spring from the cross above (Bb,Bb,Bb,Bb)?
In Sonnet 29, the love of the speaker's beloved is symbolized by A. The wealth her love brings him despite his poverty B. The beauty of a summer day C. The poem
Please help ASAP I also need the answer for part b also
What does your experiment suggest about what happens when icebergs melt into the ocean? Based on your data, do you think the sea-surface temperatures are warmer
What is one example of the use of an infrared sensor? Question 3 options: a.track shipment of packages b.x-rays to see if a bone is broken c.detecting the prese
hey can someone help me Create a box and whisker plot for
6 pints of a 20 percent solution of alcohol in water are mixed with 4 pints of a 10 percent alcohol in water solution. The percentage alcohol in the new soluti