devanmeeks
devanmeeks devanmeeks
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 80 pounds cost $4.80 how much does 150 pounds cost.

Respuesta :

ririj50
ririj50 ririj50
  • 11-03-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

80 pounds : 480 cents

1 pound : 6 cents

480÷80=6

1 pound : 6 cents

150 pounds : $9

150×6= 900 cents

900 cents= $9

Please mark branliest :)

Answer Link

Otras preguntas

How did the kansas-nebraska act led to growing hostility between pro-slavery and anti-slavery supporters?
What is the maximum kinetic energy k0 of the photoelectrons when light of wavelength 350 nm falls on the same surface?
Which of the following public offices cannot be found in Bill Clinton's resume? A.state attorney general B.governor C.senator D.president
In 2007 how many floridians died in alcohol related collections
Three women _______ in the house at the end of the block.
In as i lay dying, what was anse hoping to get fixed someday?
Please help just need yes or no answer. Does mold need a moist environment to grow in?
how do i solve this???? help please
Our learning style refers to: a. how much we know. b. how we best understand information. c. how fast we read and write. d. what we are learning
Using electrical tools while your hands are wet could cause