kendrawagg14
kendrawagg14 kendrawagg14
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

at 4.7 cent per pound of rice, how much does 10.5 pounds cost

Respuesta :

ellejohnson
ellejohnson ellejohnson
  • 13-03-2021

to calculate the price per pound, the total price is divided by the weight in pounds. for example, if 3 pounds of apples cost $5, then $5 is divided by 3 to arrive at the price per pound of $1.67.

4.7 = 1 cent

10.5 = 3 cents

Answer Link

Otras preguntas

Lymph from the left arm returns to the heart through the ____ vein
WILL GIVE BRAINLIEST AND THANKS AND 5 STARS . 20 POINTS
PLEASE HELP ME!?!?!?!? Read the following prompt and type your response in the space provided. One major theme in Lord of the Flies is that society falls apart
The combination of sign language, gesturing, fingerspelling, speech-reading, speech, hearing aids, reading, writing, and the use of pictures to communicate is k
The points(0,2) and (4,-10) lie on the same line and the points (-5,-3) and (2,11) lie on another line. Determine by graphing where these lines intersect. A)
Explain the role of the united states and the financial interests of u.s. businesses in the evolution of economic imperialism in latin america
PLLLLZZZ HELP I AM GIVING BRAINLIEST AND 50 POINTS
Write a net ionic equation to show that nitrous acid behaves as a brønsted-lowry acid in water.
What is the difference between smart card and cash card?
If a rectangular prism’s volume is 109 1/5 and the lengh is 7 and the hight is 5 1/5 what the width? In help asap thank you sm :)