hannah50300 hannah50300
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 5 pounds of grapes for $9.95. WRITE a proportion that gives the cost C if you buy 4 pounds of grapes.​

Respuesta :

swagorl swagorl
  • 13-03-2021
$9.95 / 5 grapes = C / 4 grapes or 9.95:5 and C:4
Answer Link

Otras preguntas

Describe the features of a voucher system and list typical supporting documents for a voucher
A a = 10 C = 15 B b Find the length of b using the Pythagorean Theorem. Hint: a² + b² = c² Round your answer to the nearest tenth.
Which principle or element of layout design is highlighted in this event poster? i. a headline ii. a column iii. a sub-headline iv. a caption
what is 6x ≥ 6 inequalities
What is (a) the wavenumber and (b) the wavelength of the radiation used by an fm radio transmitter broadcasting at 92. 0 mhz?
The aggregate demand curve ________ displays a relatively aggressive monetary policy, while the curve ________ displays a monetary policy completely unresponsiv
Sidewinder, inc. , has sales of $634,000, costs of $328,000, depreciation expense of $73,000, interest expense of $38,000, and a tax rate of 21 percent. What is
It is said that in a crisis, a person's true character comes out. What does Mercutio's speech tell us about him? Select all that apply. No, 'tis not so deep as
Hybridomas, which produce monoclonal antibodies, are made by fusing cells of the immune system with.
In which phase of periodontal disease progression does the coronal-most portion of the junctional epithelium first detach from the tooth surface?